Wybierz wydziałWydział w CiechanowieWydział w OstrołęceWydział w PłockuWydział w RadomiuWydział w SiedlcachWydział w Warszawie

“Lekcje o Mazowszu”

 

Samorząd Województwa Mazowieckiego zaprasza nauczycieli różnych przedmiotów ze wszystkich typów szkół, a także inne osoby związane z oświatą i kulturą Mazowsza, do drugiej edycji konkursu “Lekcje o Mazowszu”.

 

Podobnie jak w poprzedniej edycji, zadanie konkursowe polega na opracowaniu scenariuszy zajęć z zakresu edukacji regionalnej promujących Mazowsze jako region prężny i nowoczesny, czerpiący inspiracje do rozwoju z przyrodniczego i kulturowego dziedzictwa.

 

W tym roku szkolnym - „Roku dla Niepodległej”, tematem przewodnim jest 100 - lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Oczekujemy na różnorodne ujęcia problematyki konkursowej nie tylko w perspektywie historycznej, ale również geograficznej, historycznej, antropologicznej, urbanistyczno-architektonicznej, ekologicznej, ekonomicznej, psychologicznej, socjologicznej. Scenariusze mają nawiązywać do tematyki niepodległościowej, ale powinny być przedstawione w sposób uniwersalny, który umożliwi ich wykorzystanie nie wyłącznie w roku jubileuszowym, lecz i w latach następnych.

 

Zależy nam na propozycjach zajęć z zastosowaniem innowacyjnych metod nauczania, ze szczególnym uwzględnieniem gier edukacyjnych.

 

Wybrane scenariusze, tak jak w I edycji, zostaną opublikowane w pakietach edukacyjnych, które otrzymają wszystkie mazowieckie szkoły i biblioteki, a autorzy najciekawszych zostaną nagrodzeni. Mamy nadzieję, że będą one stanowić zachętę dla nauczycieli i uczniów do lepszego poznania Mazowsza.

 

Przed przystąpieniem do pracy nad scenariuszem polecamy lekturę:

•    książki „Mazowsze” autorstwa J. Choińskiej–Miki, M. Kuleszy, K. Miki i W. Morawskiego wydanej w 2011 roku na zlecenie Samorządu Województwa Mazowieckiego. Publikacja zawiera informacje, które mogą stanowić kanwę do scenariuszy. Wydanie to jest dostępne pod adresem https://www.mazovia.pl/wydawnictwa/podrecznik-mazowsze/.

•    Mazowieckiego Kwartalnika Edukacyjnego “Meritum” - nr 3/2017 “Gamifikacja w edukacji”

Termin nadsyłania prac upływa 28 lutego 2018 roku. Szczegóły na temat Konkursu znajdują się w Regulaminie.

 

Załączniki:

Regulamin Konkursu „Lekcje o Mazowszu”

Załącznik nr 1 – Oświadczenie w sprawie ochrony danych osobowych

Załącznik nr 2 - Formularz zgłoszenia

Załącznik nr 3 – Scenariusz zajęć edukacyjnych


Placówka Samorządu Województwa Mazowieckiego